KRYNICA ZDRÓJ

Krynica jest jednym z najbardziej znanym z kurortów w Polsce. Określana jest jako Perła Polskich Uzdrowisk. Położona jest w Beskidzie Sądeckim. Początkiem dla Krynicy jako uzdrowiska był rok 1793. Wtedy komisarz Cesarstwa Austrio - Węgierskiego  Franciszek Saubergen pod budowę uzdrowiska, wykupił potrzebne grunty ze źródłem wody mineralnej. Od 1857 roku następuje rozwój Krynicy, która stopniowo przeistacza się w piękny ośrodek uzdrowiskowy. W 1862r. wybudowane zostały łazienki mineralne. W 1869 roku powstaje pijalnia wód mineralnych. Łazienki borowinowe powstają 1880 roku itd. Powstają też źródła wody mineralnej „Józef” w 1813 roku, „Zuber” w 1914 roku i „Jan” 1918 roku. W 1937 roku w  Krynicy przebywa księżniczka Holandii Juliana wraz z mężem księciem Bernardem. W czasie okupacji hitlerowskiej w Krynicy leczą się tylko Niemcy.
Główna Pijalnia wody mineralnej w Krynicy mieści się przy krynickim deptaku. W centrum  deptaka znajduje się też, pochodzący 1889 roku Stary Dom Zdrojowy, który zachował oryginalną salą balową. Za Starym Domem Zdrojowym płynie potok Kryniczanka. W sąsiedztwie potoku znajdują się zabytkowe wille w tym „Wisła”, w której przez lata zatrzymywał się Bogusław Kaczyński. W willi „Romanówka” od 1994 roku mieści się muzeum Nikifora, niepełnosprawnego malarza, prymitywistę w malowaniu pejzaży krynickich, portretów, świątki itp. 
Obok Pijalni Głównej znajduje się muszla koncertowa z okresu międzywojennego, w której wmurowana jest tablica pamiątkowa związana z Janem Kiepurą. 
Artysta zbudował w Krynicy w latach trzydziestych, najbardziej luksusową willę „Patria” (tzn. Ojczyzna). Do dziś w hotelu Patrii zachował się oryginalny wystrój schodów z marmuru i alabastru, drzwi obrotowe, winda z lat 30 XX wieku, a także taras wypoczynkowy na dachu. 
Nie daleko muszli koncertowej mieści się modernistyczny Nowy Dom Zdrojowy, który przyjmuje gości od 1939 roku. Kolejnym zabytkiem należącym do miasta jest kościół NMP, zbudowany w latach 1887-1902, a także Nowe Łazienki Mineralne zbudowane w latach 1923 - 1926. W roku 1937 oddano kolej linowo – szynową na Górę Parkową. 
W bliskim sąsiedztwie Krynicy warto poznać Szlak Cerkwi Łemkowskich poświęcony budownictwu prawosławnemu tych okolic. Szczególnie ciekawe są cerkwie prawosławne i greko-katolickie, które występują licznie na tych terenach, a które warto zobaczyć. 
Początkiem leczenia uzdrowiskowego w Krynicy jest przełom XVIII i  XIX wieku. A od 1901 roku zaczyna się gwałtowny rozwój Krynicy jako uzdrowiska. Powstają liczne obiekty lecznicze w tym sanatoria, nowe wille i pensjonaty dla wczasowiczów i kuracjuszy. W tym czasie do uzdrowiska przyjeżdża wielu sławnych Polaków m.in. Józef Piłsudski. Jan Matejko, Władysław Reymont, Julian Tuwim, Jan Kiepura, Konstanty Gałczyński i inni. Przyjeżdżała też do Krynicy arystokracja „krwi i pieniądza” (cytat z wypowiedzi B. Kaczyńskiego). W 1911 roku zbudowana jest linia kolejowa, a Krynica otrzymuje prawa miejskie.
W Krynicy rozwija się też turystyka i sport. Powstają liczne ośrodki sportów zimowych. Doskonale przygotowane są stoki narciarskie np. Jaworzynie Krynickiej gdzie znajduje się kolejka gondolowa. Krynica Zdrój to kolebka polskiego saneczkarstwa i hokeja. Dla miłośników gór wytyczono liczne szlaki turystyczne. Dlatego Krynica to świetny miejsce na leczenie, wycieczkę i wypoczynek latem i zimą. 
Jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Krynicy są imprezy kulturalne i biznesowe które znane są na całym świecie. Coroczną sierpniową imprezą muzyczną w Krynicy Zdroju jest Festiwal im. Jana Kiepury. Organizowany jest on od 1968 roku. Koncerty solistów i artystów teatrów muzycznych i rozrywki odbywają się w różnych miejscach np. na deptaku, w Muszli Koncertowej, Pijalni Głównej, oraz  sali koncertowej Starego Domu Zdrojowego. 
Wydarzeniem ekonomicznym jest odbywające się w Krynicy we wrześniu co roku FORUM EKONOMICZNE, które znane jest tez poza granicami Polski. Przyciąga ono wielu znanych polityków i ekonomistów. 
W czasie trwania Festiwalu organizowany jest przegląd filmów, w którym grał Jan Kiepura. Przez blisko 30lat Europejski Festiwal im. Jana Kiepury prowadził Bogusław Kaczyński. Sprawił on, że Festiwal Kiepury stał się wydarzeniem kulturalnym i muzycznym w kraju i zagranicą. Bogusław Kaczyński rozsławił na cały świat pamięć o polskim tenorze, który cieszył się międzynarodowa sławą wśród śpiewaków okresu międzywojennego. 
Jan Kiepura  urodził się 1902 roku w Sosnowcu. Swą karierę operową rozpoczął w 1924 roku w „Halce” w  Operze Narodowej w Warszawie. Występował on na największych scenach operowych świata: Operze Wiedeńskiej, Lwowskiej, Berlińskiej, La Scali i Nowojorskiej Metropolitan Opera i innych. Ze swoją żoną śpiewaczką Martą Eggerth występował na Broadwayu i wielu innych scenach świata  w tym i w Polsce. Jan Kiepura obdarzony był niepowtarzalnym głosem, wielką muzykalnością i urodą amanta. Jan Kiepura przebywając w Krynicy Zdroju zdobył serca publiczności tym, że śpiewał dla nich z balkonu hotelu Bristol, dachu samochodu czy też na samym deptaku. Jan Kiepura kochał swoją publiczność a ona kochała jego. Śpiewał swoje piosenki znane z filmów, z których występował jak „Brunetki, blondynki”, „Ninon ach uśmiechnij się”, „Signorina”, „Manuela” itp. 
Na Festiwalu Kiepury występowali wybitni śpiewacy o sławie międzynarodowej jak Wiesław Ochman, Andrzej Hiolski, Wanda Polańska, Krystyna Szostak - Radkowa a współcześnie Grażyna Brodzińska, Małgorzata Walewska i inni. Orkiestrami dyrygowali między innymi Stefan Rachoń. Najważniejszą częścią Festiwalu jest Koncert Plenerowy, który zawsze prowadził Bogusław Kaczyński. Festiwalowa publiczność oglądała występy zespołów: Oper Śląskiej, Krakowskiej, Łódzkiej i Warszawskiej. W ostatnim czasie na Festiwalu zaprezentowane zostały zespoły operowe z Lwowa, Wiednia i Berlina. Na Festiwalu prezentuje się wielkie dzieła operowe Verdiego, Bizeta, Offenbacha, Ravela, Pucciniego, Moniuszki i innych. Śpiewane są też, utwory operetkowe Imre Kalmana, Ferenc Lehara czy też Johana Straussa (syna) itp. 
Z Krynicy blisko jest do uzdrowisk Słowacji (Bardejów tzn. Bardejowskie Kupele, to jedno z najpiękniejszych uzdrowisk, które zwiedzałem, w którym często przebywała cesarzowa SISI żona cesarza Franciszka I), a także do Budapesztu i Czech itd. Skłania to do skorzystania z oferty biur turystycznych do jednodniowych lub dwudniowych, zagranicznych wyjazdów, które są bardzo atrakcyjne. Sam odbyłem wycieczki wraz z rodzicami do Słowacji i na Węgry, które warto zwiedzić.  
I dlatego lubię przyjeżdżać do Krynicy w czasie Festiwalu (do czego zachęcam innych) bo mogę uczestniczyć w wielkim święcie muzyki klasycznej z udziałem wybitnych śpiewaków i gwiazd estrady. Mogę też skorzystać z licznych atrakcji w mieście, w tym wstaw malarzy, wieczorków tanecznych, spacerów z przewodnikiem po Krynicy, biesiad przy ognisku itd.
Każdego roku dzięki Festiwalowi, Krynica jest najbardziej rozśpiewanym miastem w Polsce.
W Krynicy Zdroju byłem 6 razy i za każdym razem przywoziłem piękne wspomnienia. Swój pobyt w uzdrowisku wiązałem z rehabilitacją, którą odbywałem w domu wypoczynkowo – rehabilitacyjnym. Zajęcia rehabilitacyjne prowadzone były do południa. Dalsza część dnia to spacery, odwiedzanie znanych miejsc i udział w popołudniowych koncertach lub tańcach. Najciekawsze były koncerty wieczorne muzyki klasycznej, które każdorazowo były niepowtarzalne i wyjątkowe. 
W Krynicy można mieć wszystko i dlatego jest tak bardzo atrakcyjna. I jeśli tylko będzie to możliwe będę tam wracał.

Opracowano na podstawie:
1. KRYNICA – Wydawca Gmina Uzdrowiskowa Krynica, wydanie 1, 2000r.
2. Atrakcje Krynicy.pl – Internet